SUVAR KAĞIDI KULLANIM ALANLARI;

İç mekan tasarımının omurgalarından biri olan duvar dekorasyonunu farklı çeşitliliklerle şekillendirmek oldukça mümkün. Şık ve doğru seçimler yapıldığında bunu sağlamanın en kolay yolu da duvar kağıdı kullanımıdır.
Son dönemlerde duvar dekorasyonunun en kolay çözümü olarak görülmesi ev dekorasyonuna farklı değer katmasıyla ve oldukça şık bir görüntüye sahip olmasından kullanım alanı ve oranı çoğalan duvar kağıtları, ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından bir detay haline geldi.

duvar-kagidi-kullanim-alanlari

Artan istek, duvar kağıdı tasarım ve renk seçenekliliği kadar üretim ve yöntem aşamaları da gelişerek değiştirdi. Kağıt materyalinin alt ve üst katmanlarında kullanılan malzemeler, duvar kağıdının ıslak ve kuru bölgelerdeki ayrı ihtiyaçlara cevap verebilmesini sağlandı.

Buna göre alt katman malzemeleri kağıt, nonwoven(elyaf), fabric-backed (osnaburg) olarak çeşitlere ayrılırken üst katmanlar kağıt, nonweven, vinil ve tekstil (kumaş) olarak ayrıştırıldı.

Doğru Alanda Doğru Duvar Kağıdı Seçimi…
Kişisel seçimler haricinde kullanıcı olarak ilk olarak, duvar kağıdının hangi alanda kullanılacağına karar verdikten sonra doğru materyali istemek ve kullanıcı olarak kişinin kendini doğru tanımlayabilmesi. Bu şartlarda evde yaşayan kişi sayısı, çocuk mevcudiyeti ve yaş aralığı, evcil hayvan bulunup bulunmaması kağıt türü seçiminde etkili olacaktır.

Vinil esaslı duvar kağıdı, dayanımı yüksek ve silinebilirliği oldukça basit olarak tanımlanabilirken yine silinebilirliği pratik olan ve günümüz teknolojisine daha uygun Nonwoven duvar kağıtları yapıştırıldığı alandan özenle çıkarıldıktan sonra yine farklı bir duvarda kullanılabilir. Tekstil duvar kaplamaları ise içeriği keten, pamuk ya da sentetik liflerden oluşan kumaş görünümlü ve diğer duvar kağıdı seçeneklerine nazaran daha maliyetli olabilir.

Kendini Tanı, Kişiliğine Uygun Duvar Kağıdını Belirle!
Gösterişli, sade canlı, dinamik, solgun ve durgun harekete geçiren kısaca alanda yaşatılmak istenen ruhi durumun türlü yansımaları duvarlara yansıtılabilir.

Duvar kağıdı tercihlerinde verilmesi gereken kararların başını kişinin kendine neyin iyi geleceğini belirlemesi ve ona göre haraket etmesi oldukça önemlidir. ikincil şart ise hangi alanlarda hangi desen ve renklerin tercih edileceğine karar verilmesidir.

Metrekarenin küçük olduğu, düşük tavanlı ve dar açılı alanlarda karmaşık desenlerin yerini durgunve sade figürlü ve açık renkli duvar kağıtlarının alması risk almanın önüne geçerek şık ve güvenli bir atmosfer oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Daha Az Kullanılan Alanlarda Daha İddialı Tercihler;
Gün içinde fazla zaman geçirilmeyen, geçiş noktası olarak kullanılan ve evin genel ortamından çok kendi iç atmosferini etkileyecek giyinme odası, banyo, hobi odası, misafir ve yatak odası gibi alanlarda cesur davranılabilir ve şaşırtıcı duvar kağıtları kullanılarak ferah bir ortama kavuşablilrsiniz.

Salon ve oturma odalarında alanın tümünde göz alıcı ya da kararlı stil üzerinden gidilmeyebilir. Yemek bölümü, kitap okuma bölümü ve kahve içme alanı gibi özelleşmiş alanlardaki renk ve desen farklılıklarıyla atış noktaları yaratılabilir.

Çizgili Desenlerle Açığa Çıkan Zarafet…

Çizgili duvar kağıtları genellikle ruhsuz ve uyumludur. Fakat kontrastın daha az tutulduğu kağıtlar gözü daha az yoracaktır. Özellikle de çalışma odaları ile antre ve koridor gibi dolaşım bölgelerinde tercih edilebilir. Metrekare olarak küçük alanlarda çizgi enini fazla geniş tutmak ortamı göründüğünden daha küçük gösterebilir.

Çocuklar Hayal Etsin.

Küçük çocuk sahibi olan aileler için çocukların hayal dünyasını geliştirebilecekleri, onları düşünsel yönden besleyecek huzurlu figürlerle oluşturulmuş duvar kağıtları tercih edilebilir. Kağıt figürleri sevilen karakterlerle dolu olsa da sakin renklerin oluşumu çocuğun kişisel gelişimi için etkilidir. Genellikle bu grupta antibakteriyel duvar kağıtları tercih edilebilir.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp WhatsApp